Ktorý program je vhodnejší pre tlač? Adobe Photoshop vs. Adobe Illustrátor.

Ktorý program je vhodnejší pre tlač? Adobe Photoshop vs. Adobe Illustrátor.

Digitálne a komerčné tlačové pojmy sú dva rozdielne pojmy. Pri oboch platí, že je veľmi dôležité zvoliť vhodnú paletu farieb. Napríklad pri digitálnych projektoch sa zvyčajne používa paleta farieb RGB (red, green, blue), zatiaľ čo pri komerčných tlačových projektoch by sa mala používať paleta CMYK (Cyan-azúrová, Magenta-purpurová, yellow a black).

Dôvodom je,že svetlo ovplyvňuje farbu. Ak však používate stolnú tlačiareň, môžete použiť aj paletu RGB, pretože moderné tlačiarne poväčšine interne prenášajú údaje RGB do CMYK. Viac o paletách RGB a CMYK sa dočítate tu.

 

Adobe Photoshop-klady a zápory tlače

Klady:

Osobne si myslím, že pri príprave fotografie do tlače neexistuje lepšia možnosť ako zvoliť práve Adobe Photoshop, ktorý bol špeciálne učený pre túto úlohu. Program uľahčuje rôznymi filtrami a vrstvovými maskami prispôsobenie fotografie tak, aby vyhovovala akémukoľvek tlačovému projektu.

Používanie vrstiev vo Photoshope je oveľa jednoduchšie, pretože tu vylepšíte svoje fotografie bez toho, aby ste narušili jeho originál. Taktiež môžete pracovať s viacerými malými výbermi vášho obrazu naraz a nestratiť pri tom kontrolu.

Zápory:

Adobe Photoshop nie je určený pre hromadnú úpravu fotografií. Upravovať fotografie musíte zakaždým po jednej, čo je samozrejme veľmi zdĺhavý proces.

Photoshop využijete hlavne vtedy, keď sa chcete s fotografiu “hrať”. Nevýhodou je aj skutočnosť, že zaberie dosť času naučiť sa využívať všetky jeho možnosti.Dominika Benčová

 

Adobe Illustrátor- klady a zápory tlače

Klady:

Illustrátor sa špecializuje na vektor, čiže je obzvlášť vhodný pre obrázky, ktoré budete musieť pred tlačou ešte upraviť. Napríklad logo, bannery či vizitky sú veľmi dobrým príkladom, pretože tieto vektory sa budú vždy zobrazovať ostro a hladko a to aj vtedy, keď ich zmeníte na ľubovoľnú veľkosť.

Typografia je tiež niečo, v čom tento program vyniká. Illustrátor má veľa vstavaných funkcií pre písmo, čo vám umožní manipulovať s písmenami kreatívnymi spôsobmi.

Zápory:

Čo sa týka manipulácie s obrázkami, tak Illustrátor je oveľa zložitejší než Photoshop. Obraz je spracovaný vo veľkých jednotkách, čiže upravovanie jeho malých častí je oveľa zložitejšie.Taktiež Illustrátor nedisponuje veľkým množstvom filtrov a je ťažké ho použiť na úpravu existujúceho obrázka.

RESUMÉ

Adobe Photoshop aj Adobe Illustrátor môžete použiť pri vytváraní vášho tlačového projektu. Je však dôležité vedieť, ktorý z nich je vhodnejší pre váš konkrétny projekt.

Nezabúdajte na to, že v mnohých prípadoch je užitočné používať prvky z oboch spomínaných programov.Dominika Benčová

 

Ktorý program je vhodnejší pre tlač? Adobe Photoshop vs. Adobe Illustrátor.
5 (100%) 1 vote

 

 

Komentáře
  • Najzdieľanejšie články